Vi freser grønt
– for oppdrettsbransjen!
Store deler, færre skjøter. For Austevoll Rørteknikk har vi maskinert halvsirkelformede komponenter i mørkegrønn PEHD med dimensjoner på hele 4 × 2 meter.
Det store formatet gjør det mulig å levere komponentene i ett stykke – uten skjøting. Det kan gi enklere montering, mindre etterarbeid og en robust løsning for bruk i oppdrettsnæringen.
Vi freser grønt
– for oppdrettsbransjen!
Store deler, færre skjøter. For Austevoll Rørteknikk har vi maskinert halvsirkelformede komponenter i mørkegrønn PEHD med dimensjoner på hele 4 × 2 meter.
Det store formatet gjør det mulig å levere komponentene i ett stykke – uten skjøting. Det kan gi enklere montering, mindre etterarbeid og en robust løsning for bruk i oppdrettsnæringen.
Hvorfor er dette interessant i havbruk?
Komponenter som skal brukes i havbruk og maritime miljøer må ofte tåle både fukt, slag, slitasje og krevende driftsforhold over tid.
Når store komponenter kan produseres i ett stykke, reduseres behovet for skjøting og sveising. Det kan blant annet gi:
- Færre skjøter og sammenføyninger
- Enklere montering
- Mindre etterarbeid
- Færre potensielle svake punkter
- En robust løsning med lang levetid
I denne leveransen kunne komponentene maskineres direkte fra store PEHD-plater og leveres som hele deler.
Store formater gir flere muligheter
Store komponenter krever både riktig maskinutstyr og erfaring med maskinering av plast.
Hos ePlast kan vi maskinere store plastemner og komponenter som ellers måtte vært delt opp i flere deler. Det gir større frihet i konstruksjonen og kan redusere behovet for skjøting, sveising og ekstra montering.
I denne leveransen ble deler på hele 4 × 2 meter maskinert i ett stykke.
Det betyr færre sammenføyninger – og potensielt mindre materialsvinn og etterarbeid.
PEHD – godt egnet for krevende miljøer
PEHD er mye brukt innen havbruk og maritime applikasjoner. Materialet har lav egenvekt, god slagstyrke og høy bestandighet mot fukt og mange kjemikalier.
I tillegg er PEHD godt egnet for maskinering og brukes blant annet til konstruksjonsdeler, beskyttelseskomponenter, plater, føringer og andre deler som skal tåle krevende omgivelser.
God slitestyrke og lang levetid kan også redusere behovet for utskifting over tid.
Har du et prosjekt innen havbruk eller oppdrett?
Vi leverer både plastmaterialer og maskinerte komponenter til havbruk og oppdrett – fra mindre slitedeler til store konstruksjonsdeler.
Har du en tegning, et mål eller bare en idé om hva du trenger? Vi hjelper deg gjerne med valg av materiale og produksjonsmetode.

